Strona Główna > Aktualności 2014/1 > 2014.02.07 Spotkanie sieci matematyków
 
 
 
 
 
 
 
 
 

2014.02.07 Spotkanie sieci matematyków

W dniach 6-7 lutego 2014r, w godz. 10.00-14.30 w Mazurskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Ełku odbyło się szkolenie sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli/nauczycielek ,,Jak wspierać dziecko w uczeniu się matematyki?” w ramach projektu „Wspomaganie placówek oświatowych w Powiecie Ełckim” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Ekspertem sieci jest doktor Bronisław Pabich, nauczyciel praktykujący z 39 letnim stażem w szkołach średnich, gimnazjach i uczelniach, wyższych, dydaktyk matematyki - specjalista w nauczaniu matematyki z komputerem, wykładowca wielu polskich uczelni, licznych kursów i Studiów Podyplomowych dla nauczycieli matematyki, autor podręczników i oprawy dydaktycznej programów CABRI, lider Grupy Roboczej "Geometria Cabri", instruktor TTT (Teacher teaching with Technology) w zakresie stosowania kalkulatorów graficznych i komputerów w nauczaniu matematyki, członek Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki, wieloletni były szef Oddziału Krakowskiego tej organizacji
W pierwszym dniu Pan Bronisław Pabich na początku spotkania przeprowadził test badający kompetencje uczestników przed szkoleniem. Następnie przeprowadził szkolenie "Źródła niepowodzeń w uczeniu się matematyki i sposoby ich zwalczania na wszystkich poziomach nauczania matematyki” zgodnie z celami sieci współpracy i samokształcenia. Treści przekazane przez eksperta wywołały duże zainteresowanie i dyskusję wśród uczestników spotkania. Sposób nauczenia tabliczki mnożenia na palcach (potrzebne są tylko dwie ręce), czy wieżowcu zaskoczył wielu nauczycieli/nauczycielek. Dla wzrokowców jest to bardzo dobra metoda.
Drugi dzień szkolenia, to zmagania z geometrią. Uczniom brakuje wyobraźni, dlatego też na wszystkich etapach edukacyjnych nauczyciele matematyki mają problemy z efektywnym nauczaniem tych treści. Na szczególną uwagę zasługuje tworzenie siatek sześcianu i ostrosłupów z klocków Rego. Takie działania rozwijają wyobraźnię przestrzenną dzieci. Z dużym zainteresowaniem problemy rozwiązywali nauczyciele.

Ponadto Pan Bronisław Pabich zaprezentował łatwy sposób pokazania dzieciom rzutu równoległego. Pojęcie symetralnej boku nie musi być takie sztywne, a z pewnością warto pokazywać jej zastosowanie w życiu codziennym. Innym ciekawym problemem było zastosowanie twierdzenia Picka (obliczanie pola figury mając jej punkty kratowe).Na dużą aktywność uczestników wpłynęło profesjonalne przygotowanie i prowadzenie spotkania, jasno określone cele oraz przede wszystkim przyjazna atmosfera szkolenia.


A oto wybrane opinie o szkoleniu z ekspertem:

Spotkanie z dr Bronisławem Pabichem było bardzo interesujące. Na pewno zmienię sposób wprowadzania pojęcia symetralnej i dwusiecznej, zakupię kostki REGO do tworzenia bryłek, będę się starała robić więcej zadań kształcących wyobraźnię.
Elżbieta Wyłuda

Spotkanie z naszym ekspertem odebrałam bardzo pozytywnie , ciekawe zajęcia i spojrzenie na niektóre problemy w uczeniu matematyki. Zajęcia bardzo dobrze uświadomiło mi przede wszystkim fakt, że komputer na lekcjach matematyki musi zacząć funkcjonować oraz, że może on tylko pomóc. Pan Pabich z tego co zaobserwowałam to człowiek z wielka pasją i czekam już na następne zajęcia.
Katarzyna Jelska

Szkolenie z Panem Pabichem było bardzo interesujące. Ciekawie pokazał zastosowanie komputera do nauczania geometrii i skłoni mnie to do podszkolenia się w obsłudze programu Cabri i Geogebra. Pokazał bardzo pomocne w stereometrii klocki do układania siatek, czy też "domowe" szkielety brył do pokazywania przekrojów i inne własnoręcznie zrobione pomoce. Dużo było przykładów ciekawego pokazania geometrii np. w gimnazjum. Interesujący był też sposób na tabliczkę mnożenia. Widać, że prowadzący to matematyk - pasjonat. Mam nadzieję że kolejne spotkanie będzie równie interesujące. Liczę też na ciekawe podpowiedzi do innych niż geometria działów matematyki.
Beata Domitrz

Czekaj... program LightBox poprawnie działa po wczytaniu się wszystkich miniaturek. Do nawigacji służą przyciski rozmieszczone u góry po obu stronach fotografii oraz na dole.
Widok zgodnościJeżeli witryna, nie wygląda tak, jak oczekujesz, obrazy lub przyciski nawigacyjne nie są wyświetlane. Może to być spowodowane problemem ze zgodnością z programem Internet Explorer. Przeczytaj więcej aby to zmienić.

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze

 

 

 
 
Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Ełku "Wspomaganie placówek oświatowych w Powiecie Ełckim"