Strona Główna > Aktualności > 2015.05.07 II LO w Zespole Szkół nr 2 w Ełku
 
 
 
 
 
 
 
 
 

2015.05.07 II LO w Zespole Szkół nr 2 w Ełku

II Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół  nr 2 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Ełku
W II Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół  nr 2 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Ełku odbyły się spotkania dotyczące emisji głosu. Osobą prowadzącą była ekspertka p. Janczak, specjalistka zajmująca się logopedią , a więc emisją głosu również. Głos jest podstawowym narzędziem w pracy nauczyciela,  dlatego ważna jest znajomość w jaki sposób o niego należy dbać.
Nauczyciele rozwinęli umiejętności  stosowania ćwiczeń relaksacyjnych. Zdobyli wiedzę i umiejętności  dotyczące stosowania ćwiczeń rozgrzewających narządy artykulacyjne (umiejętność rozluźniania gardła, żuchwy, prawidłowego opuszczania krtani podczas mówienia, prawidłowej pracy języka i podniebienia miękkiego, uaktywnienia mięśni podczas oddechu. ) Kształcili umiejętności dostosowania możliwości głosowych do warunków pracy. Nabyli wiedzę i   umiejętności dotyczące  aktywizacji ciała podczas prowadzenia lekcji. Zapoznali się z podstawowymi zasadami prawidłowej emisji głosu w praktyce  wykonawczej -  ćwiczenia emisyjne, praca nad prawidłowym podparciem oddechowym, fonacją i rezonansem.

Uczestniczki spotkań zapoznały się z prawidłowymi zasadami żywienia osób dorosłych, na podstawie piramidy zdrowego żywienia oraz zasad żywienia. Przedstawione było w jaki sposób można zachęcić młodzież do zdrowego odżywiania, aby ograniczyć spożycie słodkich przekąsek, napojów, w tym również napojów energetyzujących oraz podjadanie między posiłkami.

W trakcie zajęć ruchowych  nabyły konkretne umiejętności, które mogą być wykorzystane  przez uczestniczki aby właściwie przygotować się do pracy zawodowej. Zostały przedstawione ćwiczenia:  
Stretching –  ćwiczenia rozciągające jako metoda relaksacji, ćwiczenia pilates i pozycja jogi,  Zumba – nauka kroków tanecznych – nabycie nowych umiejętności, które można wykorzystać na lekcjach np. jako ćwiczenia śródlekcyjne, na godzinach wychowawczych itp.,  proste układy taneczne – do wykorzystania jako zajęcia taneczne, rytmiczne, integracyjne, Ćwiczenia oddechowe jako metoda relaksacji
Na terenie szkoły odbyły się  szkolenia prowadzone przez eksperta Andrzeja Szmurło. Szkolenia dotyczyły zagadnień związanych z zastosowaniem i wykorzystaniem tablicy interaktywnej i tabletu na zajęciach lekcyjnych. W czasie spotkań prowadzący podał konkretne przykłady do pracy na lekcji.   Poznanie i zastosowanie w pracy zawodowej najnowszych technologii IT, praca w chmurze, prezentacja PREZI stworzy możliwość wzbogacenia narzędzi, którym posługuje się nauczyciel. Ciekawym zagadnieniem jest również zagadnienie dotyczące materiałów, które oferuje  Google dla edukacji . Powstanie katalog przydatnych stron internetowych, z których korzystać mogą nauczyciele, prowadząc zajęcia.   

Uczestniczki/uczestnicy poznały/poznali symptomy wypalenia zawodowego, a tym samym mają możliwość określenia swojej aktualnej sytuacji zawodowej i odszukania najwłaściwszego sposobu funkcjonowania w pracy. Potrafią odpowiedzieć na pytanie co jest źródłem ich stresu a także znają techniki radzenia sobie ze stresem. Podczas zajęć każdy uczestnik/uczestniczka skonstruowała własny plan uwalniania się od stresu. Posiadają wiedzę na temat elementów skutecznej komunikacji interpersonalnej i  asertywnego reagowania. Znają metody, techniki i narzędzia służące budowaniu wewnętrznej motywacji i pozytywnego myślenia oraz relaksacji. Dzięki zdobytej wiedzy, praktycznym wskazówkom, własnej aktywności uczestnicy/uczestniczki zdobyli również umiejętności w zakresie godzenia życia zawodowego i  prywatnego. Zdobyte wiadomości i umiejętności pozwolą w sposób kompetentny i zapewniający komfort psychiczny podejmować zdania wynikające z racji pełnionych ról społecznych ( zdjęcia są do tej części warsztatów).

Czekaj... program LightBox poprawnie działa po wczytaniu się wszystkich miniaturek. Do nawigacji służą przyciski rozmieszczone u góry po obu stronach foto41grafii oraz na dole.

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze

 

 
 
Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Ełku "Wspomaganie placówek oświatowych w Powiecie Ełckim"