Ustaw jako stronę główną Dodaj do ulubionych

 
    
 
  

 

Aktualności

 

 Moc bibliotek w sienkiewiczowskim stylu

Moc bibliotek w sienkiewiczowskim stylu
Nauczycielki bibliotekarki uwolniły moc. Parada sienkiewiczowska 24 maja ulicami Ełku z udziałem uczniów ełckich szkół z inspiracji ełckich bibliotek szkolnych i Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną była demonstracją zmysłu organizacyjnego nauczycielek bibliotekarek, zaangażowania pasjonatów książki oraz osób zatroskanych o harmonijny rozwój osobowości młodego pokolenia i rozwoju czytelnictwa wśród dorosłych.
Podczas przejścia barwnego korowodu młodzież miała okazję do publicznych występów w strojach nawiązujących do treści utworów Henryka Sienkiewicza, które, jak twórczość Noblisty, odznaczały się różnorodnością. W przebraniach dzieci i młodzieży dominowały stroje staropolskie i krzyżackie, ale nie brakowało rzymskich, a nawet egzotycznych – afrykańskich i amerykańskich, były licznie obecne wróżki i księżniczki. Miały miejsce popisy wokalne do utworów muzycznych ze sfilmowanych dzieł autora Trylogii. Odgrywano scenki dramatyczne od „Quo vadis” do „Bajki”. Z zaproszenia do głośnego czytania fragmentów wybranych utworów, obok młodzieży i nauczycieli, skorzystali starosta Marek Chojnowski i prezydent Artur Urbański. Przed pomnikiem Michała Kajki w centrum miasta zaraz po miejskim hejnale, następnie na wspólnym dziedzińcu urzędów oraz na promenadzie nad jeziorem rozbrzmiewały słowa najpopularniejszych bajek, nowel i powieści w pierwszych swych wydaniach publikowanych w odcinkach w prasie przełomu wieków XIX i XX. Współcześnie brzmią pięknie, choć archaicznie pod względem językowym, ale co do wymowy ponadczasowo i uniwersalnie – ciągle żywo odzwierciedlają ludzkie troski i pragnienia. Starannie wybrane cytaty literackie stanowiły tło na transparentach. Można było poczęstować się cukierkami z cytatami z powieści. Niemal pielgrzymkowego anturażu przemarszowi dodawało nagłośnienie, którym opiekowali się uczniowie ZSME w Ełku. Rozstrzygnięto międzyszkolny konkurs plastyczny „Moja ilustracja dzieł Henryka Sienkiewicza”.
Udział w paradzie wzięła młodzież z nauczycielkami bibliotekarkami: SP 2, SP 3, SP 4, SP 5, SP 7, G 2, G 4, ZSS Straduny, I LO (Czerwony), II LO (Biały), ZSS (Zielony), ZSME, ZS 1 (Chemiak), ZS 5 (Ekonomiak), ZS 6 (Rolniak), SOSW, Szkoła Policealna „Medyk”.
Tak liczny i spontaniczny, choć ze względu na upał wyczerpujący, marsz literacki to powód do satysfakcji organizatorów: Biblioteki w Szkole Podstawowej nr 2, Biblioteki w Szkole Podstawowej nr 3, Biblioteki w Szkole Podstawowej nr 4, Biblioteki w Szkole Podstawowej nr 5, Biblioteki w Szkole Podstawowej nr 7, Biblioteki w Zespole Szkół Samorządowych w Stradunach, Biblioteki w Gimnazjum nr 2, Biblioteki w Gimnazjum nr 4, Biblioteki w I Liceum Ogólnokształcącym, Biblioteki w II Liceum Ogólnokształcącym, Biblioteki w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych, Biblioteki w Zespole Szkół Samorządowych w Ełku, Biblioteki w Zespole Szkół nr 1, Biblioteki w Zespole Szkół nr 5, Biblioteki w Zespole Szkół nr 6, Biblioteki w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym, Biblioteki w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych, Biblioteki w Szkole Policealnej „Medyk”, Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej w Powiatowym Centrum Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej, Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Przedsięwzięcie wpisuje się w działania Narodowemu Programu Rozwoju Czytelnictwa. W 2015 roku przeczytanie co najmniej jednej książki zadeklarowało 37% badanych. Oznacza to spadek odsetek osób deklarujących czytanie o 4,7%. Wyższe czytelnictwo obserwuje się wśród kobiet niż wśród mężczyzn. Książki, które cieszą się największą popularnością wśród badanych czytelników, to powieści, zwłaszcza romanse, sensacje i fantastyka. Najczęściej wymienianym autorem w 2015 roku – podobnie jak w poprzednich latach – był Henryk Sienkiewicz.

 

MODN w EłkuOstatnia zmiana: 09 czerwca 2016